دکتر مرتضی اکبری در گفتگو با روزنامه دنیای اقتصاد:
افزایش نرخ سود بانکی در شرایط موجود راهگشا نیست

بانک و رسانه : مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با اشاره به مشکلات فعلی اقتصاد، تقویت اعتماد مردم به اقتصاد و آينده سياسي کشور را راه‌حل اصلي دانست

و گفت: در حال حاضر افزايش نرخ سود بانکي تاثير چنداني نخواهد داشت. دكتر مرتضي اكبري، با اعلام اين مطلب به «دنياي‌اقتصاد» گفت: نمي‌توان نرخ سود بانكي را هم اندازه بازارهاي موازي افزايش داد. بايد ابتدا بي‌اعتمادي مردم به اقتصاد و آينده سياسي كشور تغيير كند.

به گزارش بانک و رسانه به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، دکتر اکبري با تاکيد بر اينكه در حال حاضر اوراق بدهي بورسي حداقل با نرخ‌هاي ۲۵ تا ۲۶ درصد تنزيل و نقدینگی حاصل از آن در سایر بازارها خصوصا بازارهای سفته‌بازی مصرف می‌شود، گفت: تا زماني که بازار سفته‌بازي همانند ارز، طلا، خودرو و… رونق و بازده بالا داشته باشند بالا بردن نرخ سود نه‌تنها کمکی به جذب نقدینگی نخواهد کرد؛ بلکه فقط باعث می‌شود صرفا قيمت سپرده‌هاي موجود براي بانك‌ها افزايش پيدا كند. اين در نهايت به ضرر دريافت‌كنندگان تسهيلات بانك‌ها كه قاعدتا بخش مولد است خواهد شد. اگر هم بانک مرکزی بخواهد بسیار بالاتر از نرخ معمول نرخ سود را بالا ببرد که وضعیت بدتری برای بخش توليد پيش خواهد آمد.
وی ادامه داد: دلیل بالا رفتن بازده بازارهای خارج از بازار پول و سرمایه به دو دلیل است. دلیل اول برمی‌گردد به بی‌اعتمادي نسبت به آينده اقتصادی و سیاسی کشور که بخش زیادی از آن داخلی است و ناشی از جو رواني که برخي مخالفان دولت ایجاد کرده‌اند و دلیل دوم به نرخ ارز تعیین شده برای دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان برمی‌گردد.

این مدیر شبکه بانکی گفت: وقتی نرخ ارز در بازار به ۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسيده بود تعيين نرخ ارز به قيمت چهار هزار ۲۰۰ تومان موجب شد اين قيمت در بازار خيلي ارزان تلقي شود؛ بنابراين حجم بالايي از تقاضا بالاتر از نياز واقعي اقتصاد روانه بازار ارز شد. بدیهی است دولت و بانک مرکزی و بخش صادرات کشور توانایي عرضه ارز بسيار بالاتر از تقاضاي واقعي را نداشت. به‌عبارت بهتر، دولت، ارز برای پوشش تقاضای سفته‌بازی این حوزه را نداشت و بنابراین قيمت‌ها شروع به افزايش کرد. به‌دنبال آن جو ابهام وضعيت آينده اقتصادي و دامن زدن عده‌اي اين تقاضاي سفته‌بازي و در عين حال امن کردن ريال در مقابل کاهش ارزش حجم تقاضاي دلار را بسيار بالاتر برد. با وجود اين شرايط در اقتصاد و انتظارات از سود در بازارهاي موازي، افزايش نرخ سود به ۲۰ درصد، در کوتاه‌مدت هيچ كس را به سپرده‌گذاري در بانك‌ها ترغيب نمي‌كند مگر اينكه ابتدا اين التهابات در بازار از بين برود و همزمان نرخ سود بانکی تا حدی تعدیل شود.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه با افزایش نرخ سود بانکی، سپرده‌هاي سپرده‌گذاران فعلي که افراد ريسک پذيري هم نيستند مشمول نرخ بالاتر مي‌شود، تصريح كرد: با افزایش قیمت تمام شده پول در بانک‌ها، تسهیلات نیز گران شده و تولید‌کنندگان با مشکل مواجه می‌شوند و هدف اصلي دولت براي کاهش نرخ سود كه همان کاهش هزینه مالی بخش‌های مختلف اقتصادی جامعه و بالا بردن قدرت رقابت پذیری محصولات داخلی است از بین مي‌رود.

اکبری همچنین به معوقات در نظام بانکی اشاره و بیان کرد: آنچه بانک‌ها را در حال حاضر با مشكل عديده‌اي مواجه كرده، پايين بودن سرعت گردش پول و عدم تسويه بدهي‌هاي دولت به بانك‌ها به‌طور نقدي است. به‌دليل شرايط ركود حاكم بر كشور حجم معوقات بانك‌ها به شدت بالا رفته و عملا تسهيلات اعطايي بانك‌ها برنگشته و گردشي در بانك‌ها ايجاد نمي‌كند و همين باعث شده تاثير فزاينده پول در بانك‌ها به اين دليل و پايين بودن حجم مراودات مالي، كاهش محسوسي داشته باشد. از طرفي دولت‌ها در مقاطع مختلف هيچ وقت بدهي خود به بانك‌ها را به‌صورت تسويه نقدي انجام نداده‌اند و اگر هم تسويه‌اي بوده به‌طور غير‌نقدي انجام شده بنابراين قدرت تسهيلات‌دهي بانك‌ها هم افزايش نيافته است.

وی افزود: حتی مدت زیادی است سرمايه بانک‌ها افزايش نقدي نداشته و همين امر موجب پايين آمدن ظرفيت ايجاد بدهي تمام بانک‌هاي کشور شده است. مباحث تحريم و عدم همکاري بسياري از بانك‌هاي بزرگ دنيا هم خود موجب عدم امكان فايناس كردن بانك‌هاي كشور از بانك‌هاي خارجي شده است و در كنار اين موارد ايجاد بدبيني در داخل كشور نسبت به بانك‌ها و وارد كردن هجمه به آنها، قدرت ريسك‌پذيري مديران بانك‌ها را به شدت پايين آورده كه اين مورد آخر قدرت حل ساير موارد را هم به شدت تحت تاثير قرار داده است.اكبري گفت: با جمع‌بندي موارد فوق كاملا مشخص است سيستم بانكي با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که لازم است دولت، مجلس و قوه قضائیه نگاهی متفاوت به نظام بانکی نسبت به گذشته داشته باشند.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ادامه گفت‌وگوی خود به مشکلات ارزی موجود اشاره و تصريح کرد: بخشي از معوقات به علت رکود اقتصادی و بخش دیگری از معوقات نیز به علت افزایش نرخ ارز است.وي ادامه داد: با گرانی ارز، بسیاری از تسهیلات گیرندگان ارزي دچار مشکل شده‌ و يا مي‌شوند و به‌دليل اينکه درآمدهاي آنها عمدتا ريالي است توانايي بازپرداخت تسهيلات بانک‌ها را نخواهند داشت و اين خود باعث افزايش معوقات بانکي خواهد شد و در نهايت اين چرخه معيوب مرتبا تاثير منفي فزاينده خواهد داشت.مديرعامل بانك قرض‌الحسنه مهر ايران يكي از راهكارهاي حل مشكلات بانكي را افزايش سرمايه بانك‌ها اعلام كرد وگفت: افزايش سرمايه بايد در برنامه دولت آن هم به‌طور نقدي نه به‌صورت تبديل مطالبات دولت يا بانك مركزي از بانك‌ها به سرمايه باشد.وي با تاكيد براينكه در مورد افزايش سرمايه بانك‌هاي خصوصي نيز بايد سهامداران آنها تصميم بگيرند كه البته با توجه به شرایط اقتصادی موجود کار بسیار سختی خواهد بود، ادامه داد: در حال حاضر کفایت سرمایه بانک‌هاي خصوصي هم به شدت پايين آمده و افزايش سرمايه آنها هم مساله مهمي است.

نوشته شده در تاریخ : ۹۷/۰۴/۱۱
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


                       
آخرین اخبار
تصویب صورت های مالی سال ۹۶ بانک ملت در مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام
انتصاب در بانک صادرات ایران
با «بله» بدون شماره کارت درخواست پول کنید
رئیس هیات مدیره بانک تجارت پاسخگوی مشتریان
تجلیل بانک دی از ملی پوشان تنیس روی میز
قرض الحسنه؛ ضامن رونق فعالیتهای اقتصادی سالم و ایجاد اشتغال پايدار
پیام تبریک دکتر صادق به مناسبت روز پزشک
تاکید رئیس حوزه علمیه اهل سنت بندرلنگه و امام جمعه روستای طبل جزيره قشم برحمايت از بانک قرض الحسنه مهرايران
هماهنگی نظارت بربیمه های درمان تکمیلی و بررسی آثار و تبعات تحریم های اخیر بر صنعت بیمه
انعقاد تفاهم نامه همکاری بانک پارسیان با صندوق ضمانت صادرات ایران
سپ به سامانه نسیم بانک مرکزی متصل شد
نقش موثر بانک صنعت و معدن در تامین مالی نیروگاه سیستان و بلوچستان
دکتر فرحی: مردم با خیال راحت در بانک‌ها سپرده‌گذاری ارزی کنند
خسارت ۸ میلیارد و ۳۵۴ میلیون ریالی به یک مصدوم توسط بیمه آرمان
برگزاری مراسم تکریم و معارفه سرپرست شعب بانک قرض الحسنه مهرایران در استان بوشهر
کنترل و نظارت از وظایف ذاتی روسای شعب است
صورت‌های مالی سال ٩٦ بانک صادرات ایران تصویب شد
معرفی برندگان جشنواره بزرگ پایانه های فروشگاهی بانک گردشگری
صدور مجوز برگزاری مجمع بانک ملت
بانک ها ۱۶۷۱٫۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند
لوح یادبود چهارمین همایش ملی کیفیت به بانک انصار اعطاء شد
ارائه خدمات بانک شهر در مراکز عرضه دام پایتخت
تفاهم‌نامه بانک توسعه تعاون و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی
جشنواره عید تا عید باشگاه مشتریان بانک ایران زمین
محدودیت پذیرش چک های غیر صیادی از چهارم شهریور در شعب بانک ملّی ایران
اعلام آخرین مهلت واگذاری چک های غیر صیادی
نگاهی به وضعیت مالی بانک ها/بانک ملت در صدر
برگزاری مراسم تجلیل از ایثارگران بانک قرض الحسنه مهر ایران
بانک سامان به ۱۱۰ هزار مسافر خدمات ارزی ارایه کرد
تقدیر رئیس سازمان بهزیستی کشور از بانک قرض الحسنه مهر ايران
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh