در نشست خبری صبح امروز مطرح شد:
امیدواری رشد صنعت بیمه از نگاه رئیس کل بیمه مرکزی

بانک و رسانه : صنعت بیمه یک صنعت رو به رشد است هر چند نسبت به بازارهای پولی و مالی عقب ماندگی های دارد اما باید شرایطی را فراهم کنیم که سه ضلع مثلث پولی و مالی یعنی بانک، بورس و بیمه به صورت همگون رشد کنند.

به گزارش بانک و رسانه ، دکترغلامرضا سلیمانی در نشست خبرنگاران حوزه بیمه با اعلام این مطلب افزود: سهم ۲,۳ درصدی صنعت بیمه درGDP اقتصاد کشور چندان قابل قبول نیست و باید دست به دست هم بدهیم و رشد چشمگیری را برای این صنعت رقم بزنیم.
رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر این نکته که اندازه صنعت بیمه باید بزرگتر شود، تصریح کرد: متاسفانه هنوز غیر از رشته های سه گانه درمان، عمر و زندگی و شخص ثالث موفق عمل نکرده ایم و نتوانستیم بیمه را به سبد اقتصادی خانوار اضافه کنیم ولی امیدواریم در صورت تحقق برنامه های بیمه ای افزایش قابل توجهی را شاهد باشیم.
وی خاطرنشان کرد: بیمه مرکزی آمادگی دارد با مشارکت در تغییر قوانین و آیین نامه ها زمینه ادغام شرکت های بیمه ای را فراهم کند که این امر مستلزم موافق هیات های مدیره و سهامداران شرکت های بیمه خواهد بود.
دکترسلیمانی با تشریح آخرین دستاوردهای صنعت بیمه در ماه های اخیر به موضوع تحریم ها اشاره کرد و افزود: بعد از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق نامه برجام چندین شرکت بیمه ای که مراوداتی با آمریکا داشتند تعهدات خود را در حوزه بیمه های اتکایی زیرپا گذاشتند اما خوشبختانه صنعت بیمه کشور ما برای ایفای این تعهدات توانایی کافی دارد.
رییس شورای عالی بیمه در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم نقش آفرینی بیشتر بخش خصوصی در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: باید سهم بیمه های غیردولتی را افزایش دهیم و این اتفاق در گرو کاهش سهم بیمه های دولتی است و باید تمهیداتی بیندیشیم که بخش خصوصی بتواند در بازارهای پولی و مالی نقش پررنگتری ایفا کند.
وی با تاکید بر نقش موثر رسانه ها در پیشبرد اهداف و برنامه های صنعت بیمه بر اهمیت موضوع فرهنگسازی افزود: در بخش فنآوری اطلاعات بیمه ای سامانه “سنهاب” عملکرد قابل قبولی داشته اما هنوزموضوع شفافیت اطلاعات و سطح دسترسی باید به طور جدی دنبال شود.
دکتر سلیمانی گفت: تهیه و تدوین محصولات جدید بیمه ای از اهداف جدی ماست و اعتقاد داریم در صورت تحقق این برنامه ها ضریب نفوذ بیمه ای به شکل قابل قبولی افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به تحولات اخیر اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی در کشور خاطرنشان کرد: ارزش ریال پایین آمده و این یک چالش جدی است و در عرصه صنعت بیمه باید تلاش کنیم پوشش های بیمه ای را بالاتر ببریم و در حد امکان نرخ ها را کنترل کنیم.
وی از انتشار اوراق بهادار بیمه ای در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با ورود جدی تر صنعت بیمه به بازار بورس شاهد تحول بزرگی در حوزه صنعت بیمه خواهیم بود که خوشبختانه مطالعات و پژوهش های کافی در این حوزه نیز به عمل آمده است.
رییس کل بیمه مرکزی افزود: حق بیمه صادره با حق بیمه های وصولی متفاوت است و همین امر کمی نگران کننده به نظر می رسد چرا که حق بیمه های صادره و وصولی ها باید رابطه منطقی تری داشته باشند.
دکتر سلیمانی تاکید کرد: بخش نظارتی بیمه مرکزی در این زمینه به صورت قاطع و محکم عمل می کند که انشالله با برنامه های مشخص و مدون این چالش را هم مهار خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: ما نظارت خود را از نظارت مجمعی به نظارت مستمر تغییر می دهیم تا کنترل ها به شکل روزانه و علمی دنبال شود.
رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر این نکته که بیمه مرکزی یک نهاد حاکمیتی و نظارتی است و اجازه بنگاهداری ندارد، افزود: ما دنبال راهکارهایی هستیم که ساختار مالی شرکت بیمه ایران اصلاح شده و به دنبال آن امکان سنجی و محمل قانونی لازم فراهم شود.
دکتر سلیمانی در خصوص برنامه های ویژه برای جلوگیری از تکرار بیمه توسعه گفت: ما به عنوان نهاد ناظر موظف هستیم عملکرد شرکت های بیمه را بررسی کنیم و نظارت کامل بر صورت های مالی، توانگری مالی و اجرای قوانین آنها داشته باشیم و نظارت را از حالت فیزیکی و میدانی به سمت نظارت علمی سوق دهیم.
وی افزود: سهامداران انتظار سود دارند، اما متاسفانه برخی از شرکت ها نتوانسته اند این انتظار آنها را به نحو احسن برآورده کنند و ما باید نظارت خود را بر ساختار مالی که شامل ذخایر، صورت های مالی و توانگری مالی است را بیشتر کنیم. همچنین باید با ایجاد روش های تشویقی بیمه های مورد نیاز و سودآور را بیشتر به مردم معرفی کنیم که این مهم نیازمند کمک رسانه هاست و می تواند نقش موثری در سودآوری صنعت بیمه داشته باشد.
دکتر سلیمانی با تاکید بر نقش رسانه ها در گسترش فرهنگ بیمه و افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور گفت: ما در بخش امنیت بیمه ای کاستی هایی داریم و مردم هنوز نتواسته اند امنیت و آرامشی را که می توانند از طریق بیمه به دست آورند را لمس کنند. علی رغم گذشت ۸۰سال از عمر بیمه هنوز مردم به اهمیت صنعت بیمه پی نبرده اند و حل این معضل، همکاری گسترده رسانه ها را می طلبد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به عوارض های پرداختی صنعت بیمه به نهادهایی همچون وزارت بهداشت و راهنمایی و رانندگی اشاره کرد و گفت: این مبالغ از عوارض کمک زیادی به ایجاد آرامش و امنیت در میان مردم هنگام بروز تصادفات رانندگی کرده است اما بحث مهمی که وجود دارد، نحوه هزینه کرد این مبالغ است که ما از این نهادها درخواست گزارش کرده ایم و آنها نیز گزارش کلی ارائه کرده اند که منتظر ارائه گزارش ریز هزینه کرد این مبالغ هستیم تا بتوانیم اثربخشی مناسب داشته باشیم.
وی در پایان از رسانه ها خواست تا مردم را بیش از پیش با ماموریت ها و ظرفیت های صنعت بیمه آشنا کنند.
شایان ذکر است نخستین نشست خبری رییس کل جدید بیمه مرکزی با اصحاب رسانه صبح امروز در ساختمان شماره دو بیمه مرکزی برگزار شد.

نوشته شده در تاریخ : ۹۷/۰۵/۱۵
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


                     
آخرین اخبار
رشد سهم تعاونی های حوزه پتروشیمی در معاملات بورس کالا
راهکارهای توسعه سودآوری بانک ملی ایران در بازار بانکی بررسی شد
حضور گروه مالی سامان در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیش
۶۴ درصد زندانیان آزاد شده توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران سرپرست خانواده هستند
در بيست و ششمين شماره ماهنامه شميم کوثر بررسي شد
حضور بيمه آسيا در نمایشگاه بین المللی بورس،بانک ،بیمه و خصوصی سازی
حضور فعال بیمه تجارت نو در نمایشگاه بورس،بانک و بیمه
تجلیل وزارت کار از روسای ادارات شعب بانک توسعه تعاون
تحریم‌ آمریکا تاثیری در فعالیت‌های بانک پارسیان ندارد
پیروزی های قاطع بانک ملت در مسابقات فوتسال جام ولایت
تقدیر از همیاری بانك مركزی و شبكه بانكی با روشندلان
بانک صادرات ایران با «سپهر دانش» بانکداری را به مدارس برد
برگزاری گردهمایی روسای شعب استان های فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد بانک ایران زمین
نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملّی ایران نباشید
خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد
حسین حسینی در حکمی به عنوان قائم مقام مدیرعامل بیمه دانا منصوب شد
گزارش برنامه های بانک تجارت در روز جهانی غذا
اعلام برندگان جشنواره های باشگاه مشتریان بانک سپه
پخش زنده مراسم قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه بانک‌انصار ازصفحه رسمی اینستاگرام
همراهی همه جانبه بانک ملت با زائران راهپیمایی اربعین حسینی
اسپانسری بانک بزرگ بورسی در فیلم جدید پرویز پرستویی
بیمه سامان کودکان را با مفهوم بیمه آشنا می‌کند
​تقدیرانجمن نابینایان کشور از مدیرعامل بانک صادرات ایران
بانک پارسیان بانک پیشرو در حوزه دانش بنیان است
فروش یونیت صندوق در شعبه تمام دیجیتال بانک ایران‌زمین
حمایت گسترده بانک شهر از ایده‌های برتر و تعامل با دانشگاه‌های سراسر کشور
ارتباط مستقیم تلفنی با معاون مالی و اقتصادی بانک شهر
عملکرد شرکت های خصوصی بیمه ای قابل تحسین است
فروش املاک و مستغلات بانک ایران‌زمین
اجرای طرح مهر زرین در بانک قرض الحسنه مهر ایران با پرداخت تسهیلات۴۰۰ ميليون ريالی
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh