بانک مهر ایران؛ بانک بدون بهره بانک سودآور

بانک و رسانه: بانک قرض‌الحسنه‌ای که از تسهیلات پرداختی به مشتریانش سود نمي‌گيرد، چگونه مي‌تواند سودآور باشد؟ تجربه بانک قرض‌الحسنه مهر ايران در مقايسه با ۱۱ بانک خصوصي نشان مي‌دهد، حتي با وجود عدم دريافت سود از وام و با كارمزد حداكثر چهار درصدي، مي‌توان عملكرد موفقيت‌آميزي در نظام بانكي كشور داشت.

به گزارش بانک و رسانه به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، انتشار منظم صورت‌های مالی بانک‌ها، از جمله مواردي است که به شفافيت نظام بانکي كشور كمك مي‌كند. بانك‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادر، صورت‌هاي مالي خود را در بازه‌هاي زماني مشخص، در دسترس عموم قرار مي‌دهند. با اين حال، بانك قرض‌الحسنه مهر ايران نيز با وجود اينكه به‌عنوان يك نهاد مالي پذيرفته‌ شده هنوز در بورس مطرح نيست، صورت‌هاي مالي خود را به‌صورت حسابرسي ‌نشده و همچنين پس از حسابرسي، بر روي وب‌سايت خود منتشر مي‌كند و هم‌اكنون نيز صورت‌هاي مالي چهار دوره كه از پايان سال ۱۳۹۶ آغاز شده، قابل دسترسي هستند.
انتشار عمومی صورت‌های مالی، علاوه بر اینکه تصوير شفافي از صنعت بانکداري کشور ترسيم مي‌‌کند، به سهام‌داران اين امكان را مي‌دهد تا با آگاهي بيشتري در رابطه با خريد سهام، تصميم‌گيري كنند. از ديگر مزاياي انتشار صورت‌هاي مالي توسط بانك‌ها، امكان رصد نظام بانكي توسط نهاد ناظر بر شبكه بانكي است. همچنين به سياست‌گذار كمك مي‌كند، گام‌هاي بعدي خود را در شبكه بانكي كشور، بر اساس اطلاعات دقيق‌تري بردارد.
آخرین صورت‌های مالی بانک‌های پذيرفته شده در بورس، مربوط به نيمه نخست سال ۱۳۹۸ است که اکثراً حسابرسي نشده‌اند. جديدترين صورت‌هاي مالي بانک قرض‌الحسنه مهر ايران نيز مربوط به اين دوره زماني است و در نتيجه، امكان مقايسه ارقام مهمي در ترازنامه و صورت سود و زيان اين بانك‌ها با يكديگر وجود دارد.

مهر ایران، برترین بانک از نظر نسبت سرمایه به دارایي
سپرده‌گذاران، بانکی را انتخاب می‌کنند که نسبت به امنیت سپرده‌های خود در آن، اطمينان داشته باشند؛ يعني بانک‌هايي كه نسبت سرمايه به دارايي در آنها بالاتر باشد. زيرا در اين صورت اگر بانك دچار ورشكستگي شود، مي‌تواند تعهدات خود نسبت به سپرده‌گذاران را ايفا كند.
بررسی نسبت سرمایه به دارایی در بانک قرض‌الحسنه مهر ايران نشان مي‌دهد اين نسبت در ۶ ماه نخست سال جاري، بيش از ۱۸.۶ درصد بوده و از اين نظر در مقايسه با بانک‌هاي مورد بررسي، رتبه نخست را دارد.

مقایسه سود خالص بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و بانک‌های خصوصی
دیگر صورت مالی قابل بررسی برای مقايسه بانک‌ها، صورت سود و زيان بوده که يکي از مهم‌ترين اقلام آن، سود يا زيان خالص است. اين شاخص مي‌تواند به‌خوبي نشان‌دهنده مديريت بانک در رابطه با سودآوري و ادامه حيات آن باشد. بانك قرض‌الحسنه مهر ايران در رتبه سوم بين بانك‌هاي مورد بررسي قرار دارد و ميزان سود خالص آن در نيمه نخست سال جاري حدود ۲۴۳ ميليارد تومان بوده است. اين در حالي است كه پنج بانك از ۱۲ بانك مورد بررسي در اين مدت زيان‌ده بوده‌اند.
سودآوری بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در شرایطی است که اين بانک، بابت تسهيلات پرداختي، سودي دريافت نمي‌کند و حداكثر كارمزد دريافتي بابت تسهيلات قرض‌الحسنه پرداختي آن، چهار درصد است.

بازدهی دارایی در بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور
از دیگر شاخص‌هایی که امکان مقایسه عملکرد بانک‌ها را فراهم مي‌كند، «بازدهي دارايي» است كه از تقسيم سود خالص بر جمع حقوق صاحبان سهام، به‌دست مي‌آيد و نشان مي‌دهد كه يك بانك چگونه از منابعي كه در اختيار دارد، براي كسب سود استفاده كرده است.
در حالی که بازدهی دارایی کليه بانک‌هاي مورد بررسي، کمتر از يك درصد و حتي برخي از آنها منفي است، بانك قرض‌الحسنه مهر ايران توانسته است در ۶ ماه نخست سال جاري، بازدهي ۱.۱۱ درصدي كسب كند.

موفقیت در عملکرد بانکی با حذف بهره
عملکرد بانک‌قرض‌الحسنه مهر ایران با عنایت به صورت‌ها و نسبت‌های مالی نشان مي‌دهد که حتي بانک‌هاي قرض‌الحسنه هم كه به دليل اجتناب از اخذ بهره و سود از تسهيلات، با ديدگاه متعارف اقتصادي، درباره ادامه حيات آن‌ها ترديد وجود داشت، مي‌توانند سودآور باشند. اين نكته‌اي است كه وزير امور اقتصادي و دارايي نيز در آيين بزرگداشت دوازدهمين سالروز تأسيس اين بانك، به آن اشاره كرد. فرهاد دژپسند در اين مراسم با اشاره به بدون بهره بودن خدمات بانكي در بانك قرض‌الحسنه مهر ايران، علي‌رغم سودآوري اين بانك، گفت: من اين عبارت را تصحيح مي‌كنم كه بانك قرض‌الحسنه مهر ايران، بانك بدون سود نيست بلكه اين بانك بدون بهره است

نوشته شده در تاریخ : ۹۸/۱۲/۰۳
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


 
آخرین اخبار
مقابله بورسی بیمه رازی با ویروس کرونا
آمادگی واحدهای بانک ملی ایران در خارج از کشور برای دریافت و انتقال کمک های مالی خیرین برای مقابله با ویروس کرونا
بیمه گذاران شخص ثالث نگران دریافت نکردن کد یکتا نباشند
خرید آرمانی مشتریان گردشگری
حمایت بانک سامان و بیمه سامان از طرح ملی درمان بیماران کرونایی با پلاسما
نحوه‌ فعالیت شعبه‌های بانک‌پاسارگاد در هفته سوم فروردین
افزایش سرمایه ۸۳درصدی بیمه کوثر از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزئیات اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا
اهدای اقلام بهداشتی مقابله با کرونا توسط بانک ملی ایران
اقدامات بورس کالا در جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا
مساعدت بانک سینا به تسهیلات گیرندگان و وام گیرندگان
​سهامداران «کوشاپیشه» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند
استقبال گسترده از سامانه احراز هویت سجام در شعب بانک شهر
نیازی به حضور فیزیکی شبکه فروش صنعت بیمه در دفاتر نیست
کمک های بیمه آسیا به مناطق سیل زده استان کرمان ارسال شد
بانکداری دیجیتال داشتیم، نیاز به مراجعه به شعب وجود نداشت
افزایش ۴۰۰ میلیارد ریالی سرمایه بانک توسعه صادرات
اولویت نخست این بانک در سال جهش تولید، تامین مالی واحدهای تولیدی است
بيمه آسيا توز يع ١٠ هزار دست لباس ايزوله به ارزش چهار ميليارد ريال را در سراسر كشور اغاز كرد
حمایت بانک ملی ایران از جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی
برگزاری جشنواره” همراه شهر” با ۶ جایزه ۵۰۰ میلیون ریالی
تقدیر مدیرعامل بانک مهر اقتصاد از کادر درمانی
بانک آینده ایران مال خود را به مرکز مدرن درمانی کرونائی تبدیل کرد
بسیج همه ظرفیت‌های فنی، مالی و عملیاتی بیمه ایران در حمایت از جهش تولید در کشور
بیمه پارسیان کانالهای خدمت رسانی در نوروز را اعلام کرد
کوثر همواره در مسیر خدمت‌رسانی
بیمه آرمان افزایش سرمایه می دهد
با یک تیر دو نشان بزنید
آمادگي صنعت بیمه در حمایت از “جهش تولید”
پیام مدیرعامل بانک ایران زمین به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۹
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh