بانک ها درهر شرایطی باید خود را متعهد به تامین سرمایه برای تولید بدانند

بانک و رسانه : دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش روند آینده بانکداری اظهارداشت، بنگاه های تولیدی به هیچ عنوان نباید به دلایل مختلف از جمله نقص قوانین و تحریم ها، از تامین سرمایه مورد نیاز توسط نظام بانکی محروم شوند.

به گزارش بانک و رسانه به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در این نشست که با حضور مدیران عامل، اعضای هیات مدیره و مسئولان فناوری اطلاعات و برنامه ریزی بانک های دولتی و نمایندگان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در محل بانک صنعت و معدن برگزار شد، اظهار داشت: برخی مدیران بانکی دغدغه این را دارند که برخی بنگاه های تولیدی، در حال حاضر، قدرت باز پرداخت تسهیلات دریافتی را ندارند؛ من در این ارتباط با رییس جمهور صحبت کردم و ایشان به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور تاکید کرد که بانک های دولتی از بنگاه ها تعهد بگیرند، بازپرداخت تسهیلات را از محل سود خود، ظرف شش ماه آینده انجام دهند و قرار شد این موضوع بررسی و اجرایی شود.

دژپسند در این همایش گفت، من معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد را مکلف به پیگیری پروژه واگذاری اموال مازاد بانک ها کرده ام و می پذیرم که در راه تحقق این هدف، موانع زیادی از جمله گرایشات، علقه و تعصبات منطقه ای و قومی وجود دارد اما برای اجرای این پروژه، به شدت مصر هستیم‌.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه با واگذاری اموال مازاد بانک ها، از بسیاری از دغدغه‌های حاشیه ساز، رها می شویم، اظهار داشت: اگر شما مدیران بانکی، بکوشید و با دیجیتالیزه کردن فرآیند ها، خدمات رسانی را برای مشتریان به نحوی تسهیل کنید که همه احساس کنند بدون نیاز به شعبه بانک هم می توانند کارشان را انجام دهند، خودبه خود مقاومت ها از بین میرود.

دکتر دژپسند با اشاره به اینکه ما می دانیم تحقق اقتصاد هوشمند ظرف دو یا سه سال، امکان پذیر نیست، افزود: اما ما این را هم می دانیم که اگر امروز کار را شروع نکنیم، خیلی زود، دیر می شود.

وی با یادآوری اینکه برخی کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات تعبیر اقتصاد هوشمند بجای اقتصاد دیجیتال را محل تامل میدانند، تصریح کرد: تحقق اقتصاد هوشمند لوازم و ضرورت هایی دارد که یکی از آنها اقتصاد دیجیتال است و به تعبیری، اقتصاد هوشمند، نوع متکامل اقتصاد دیجیتال محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای رسیدن به اقتصاد هوشمند، باید مسیری طولانی را طی کرد یادآور شد: البته این مسیر را می شود کوتاه کرد و اگر حوزه فعالیت های نظام بانکی را در نظر بگیریم، این راه میانبر به این شکل معنا می شود که بانک هایی که هنوز وارد حوزه core banking نشده اند، یکسر به سمت تجهیز زیر ساخت های خود برای پیاده سازی بانکداری دیجیتال بروند.

دژپسند گفت: یکی از ملزومات تحول در نظام بانکی، از جمله دیجیتالیزه کردن و سرعت بخشیدن به ارائه خدمات نوین و تسهیل در تامین منابع مالی بخش های مختلف اقتصاد، بویژه بخش تولید است.

وزیر اقتصاد درخصوص تقویت بخش های پژوهشی بانک ها افزود ، این بخش ها باید بتوانند نسبت به شناسایی، الگو بردای و بومی سازی خدمات نوین بانکی در سطح دنیا اقدام کنند .

وی یادآور شد: کارکرد دیگر واحد های پژوهشی بانک ها، بهره برداری از تمام ظرفیت‌های فنی و دانش بنیان داخلی از طریق برقراری ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه ها و شرکت های نوآور بخش خصوصی است، کاری که بانک صنعت و معدن نیز آن را بخوبی انجام داده است.

وزیر اقتصاد پیشرو بودن بانک ها در شناسایی و عملیاتی کردن فناوری‌های نو را یکی از اصلی ترین ملزومات تحول نظام بانکی در کشور عنوان و تصریح کرد: بانکداری که قرار است مبنای تعالی بخشی و رشد و توسعه اقتصاد کشور باشد، نمی تواند به شیوه سنتی عمل کند.

دژپسند گفت: به نظر من، هیات مدیره های بانک ها، در مجمع، به عنوان نخستین کار، باید استراتژی خود را در ارتباط با طرح تحول بانکی ارائه کنند.

وی عنوان کرد: بانک های کشور باید تبدیل به بانک هایی چابک ( بدون اموال منجمد و مازاد) نوآور و دارای خدمات متنوع شوند، در عین حال که باید به فکر سود آوری (و نه سودا گری) باشند.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: دولت آقای روحانی، تا کنون دو مرتبه برنامه اصلاح نظام بانکی را ارائه کرده ولی هنوز به نتیجه مناسب نرسیده و همچنان مطالبه آن وجود دارد.

وی خطاب به مدیران عامل بانک ها یادآور شد: اکنون زمانی است که نشان دهید بانک های دولتی دنبال سوداگری نیستند و مجهز به روش ها و طرح های جدید برای کمک به اقتصاد کشور هستند.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود از معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد خواست دو موضوع جوان گرایی و حضور زنان در هیات مدیره بانک های دولتی را نیز پیگیری نماید و گفت: این موارد نیز در ارزیابی عملکرد مدیران نظام بانکی، مد نظر قرار خواهد گرفت.

وزیر اقتصاد با اشاره به اختلاف موجود میان دولت و بانک ها بر سر میزان مطالبات خود از دولت و ارقام متفاوت مطرح شده اظهار داشت: بدیهی است که مدیران نظام بانکی این رقم را بالاتر و دولت آن را پایین تر ارزیابی می کنند و هر کدام نیز بر نظر خود مصر هستند.

وی افزود: من در این ارتباط با رییس جمهور نیز صحبت کرده ام و از معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد می خواهم با برگزاری جلسات مشترک با مدیران نظام بانکی، به فرمولی مورد توافق طرفین برای محاسبه رقم مطالبات بانک ها از دولت برسیم.

وزیر اقتصاد همچنین از مدیران نظام بانکی خواست، در خصوص نحوه باز پرداخت این مطالبات از سوی دولت نیز، نظرات خود را ارائه دهند.

دژپسند در خصوص مطالبات معوق بانک ها از بخش غیر دولتی نیز گفت: در این ارتباط اگر قانون و یا حکمی مورد نیاز است، ما آمادگی کامل برای همکاری داریم و حتی می توان در این خصوص از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز کمک گرفت.

دژپسند ادامه داد: متاسفانه به دلیل سهل الوصول بودن منابع در نظام بانکی، به غلط این موضوع جا افتاده که هر چه تعداد شعبات بیشتر و هر چه شعبه مرکزی بانک، مجلل تر باشد، به معنای مدرن بودن و قدرت بیشتر آن است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: این رویه کاملا غلط است و از شما می خواهم به شکل جهادی در مدیریت هزینه ها عمل کنید و مطمئن باشید بانک شما به هیچ وجه آسیبی نمی بیند.

نوشته شده در تاریخ : ۹۷/۱۲/۱۱
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


                       
آخرین اخبار
سرکشی مدیرعامل بانک ملی ایران از شعب کشیک نوروزی
مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک شهر با حضور حداکثری سهامداران برگزار شد
قدردانی مدیرکل روابط عمومی بانک ملت از همکاری اصحاب رسانه در سال ۹۷
پیام تبريك نوروزي رییس کل بیمه مرکزی به اهالي صنعت بيمه
تغییر ساعت کار شعب بانک کارآفرین
جزییات طرح بهاران بیمه ایران در ایام نوروز ۹۸ اعلام شد
“همراه نوين” به روزرساني شد
پیام نوروزی مدیر عامل بورس کالای ایران
پیام تبریک مدیرعامل بانک سینا به مناسبت نوروز ۹۸
در سومین دوره جایزه ملی تحول دیجیتال بانک ملت تندیس زرین زُبدگی دیجیتال دریافت کرد
​چهار خدمت جدید به قابلیت‌های اپلیکیشن«صاپ» اضافه شد
سررسید هوشمند اختصاصی سال ۱۳۹۸ بیمه آسیا
پیام تبریک دکتر کاردگر به مناسبت میلاد حضرت علی(ع) و سال نو
پيام تبريك مدير عامل بانك صنعت و معدن به مناسبت فرا رسيدن سال نو
«ربات آلفا» به یاری کارکنان بانک ملی ایران آمد
اعلام شعب کشیک و ساعت کار بانک سینا در ایام تعطیل نوروز ۹۸
تقدیر قوه قضاییه از دکتر کاردگر و خدمات بیمه دانا
روند رو به رشد بیمه “ما” در سال ۱۳۹۷
مدیرعامل بانک ملت در جمع فرزندان شاهد: تکریم خانواده شهدا را وظیفه و افتخار می دانم
پیام نوروزی دکتر پرویزیان، رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی و مدیرعامل بانک پارسیان
بازدید مدیرعامل بانک ملت از ۲ شرکت داروسازی در استان خراسان رضوی
انتشار ویژه نامه نوروزی بانک ملی ایران
لیست شعب کشیک نوروز ٩٨ موسسه اعتباری ملل
۱۵۰ شعبه بانک تجارت میزبان مشتریان در تعطیلات نوروز
پیام نوروزی مدیرعامل بانک سپه
موزه بانک سپه در نوروز میزبان گردشگران
نسخه جدید ios همراه بانک ایران زمین
حمایت بانک ملی ایران از بازار کالای داخلی
خدمات رسانی شعب بیمه پارسیان در ایام نوروز
اعلام شعب فعال بانک سامان در ایام نوروز
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh