بانک ها درهر شرایطی باید خود را متعهد به تامین سرمایه برای تولید بدانند

بانک و رسانه : دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش روند آینده بانکداری اظهارداشت، بنگاه های تولیدی به هیچ عنوان نباید به دلایل مختلف از جمله نقص قوانین و تحریم ها، از تامین سرمایه مورد نیاز توسط نظام بانکی محروم شوند.

به گزارش بانک و رسانه به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در این نشست که با حضور مدیران عامل، اعضای هیات مدیره و مسئولان فناوری اطلاعات و برنامه ریزی بانک های دولتی و نمایندگان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در محل بانک صنعت و معدن برگزار شد، اظهار داشت: برخی مدیران بانکی دغدغه این را دارند که برخی بنگاه های تولیدی، در حال حاضر، قدرت باز پرداخت تسهیلات دریافتی را ندارند؛ من در این ارتباط با رییس جمهور صحبت کردم و ایشان به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور تاکید کرد که بانک های دولتی از بنگاه ها تعهد بگیرند، بازپرداخت تسهیلات را از محل سود خود، ظرف شش ماه آینده انجام دهند و قرار شد این موضوع بررسی و اجرایی شود.

دژپسند در این همایش گفت، من معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد را مکلف به پیگیری پروژه واگذاری اموال مازاد بانک ها کرده ام و می پذیرم که در راه تحقق این هدف، موانع زیادی از جمله گرایشات، علقه و تعصبات منطقه ای و قومی وجود دارد اما برای اجرای این پروژه، به شدت مصر هستیم‌.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه با واگذاری اموال مازاد بانک ها، از بسیاری از دغدغه‌های حاشیه ساز، رها می شویم، اظهار داشت: اگر شما مدیران بانکی، بکوشید و با دیجیتالیزه کردن فرآیند ها، خدمات رسانی را برای مشتریان به نحوی تسهیل کنید که همه احساس کنند بدون نیاز به شعبه بانک هم می توانند کارشان را انجام دهند، خودبه خود مقاومت ها از بین میرود.

دکتر دژپسند با اشاره به اینکه ما می دانیم تحقق اقتصاد هوشمند ظرف دو یا سه سال، امکان پذیر نیست، افزود: اما ما این را هم می دانیم که اگر امروز کار را شروع نکنیم، خیلی زود، دیر می شود.

وی با یادآوری اینکه برخی کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات تعبیر اقتصاد هوشمند بجای اقتصاد دیجیتال را محل تامل میدانند، تصریح کرد: تحقق اقتصاد هوشمند لوازم و ضرورت هایی دارد که یکی از آنها اقتصاد دیجیتال است و به تعبیری، اقتصاد هوشمند، نوع متکامل اقتصاد دیجیتال محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای رسیدن به اقتصاد هوشمند، باید مسیری طولانی را طی کرد یادآور شد: البته این مسیر را می شود کوتاه کرد و اگر حوزه فعالیت های نظام بانکی را در نظر بگیریم، این راه میانبر به این شکل معنا می شود که بانک هایی که هنوز وارد حوزه core banking نشده اند، یکسر به سمت تجهیز زیر ساخت های خود برای پیاده سازی بانکداری دیجیتال بروند.

دژپسند گفت: یکی از ملزومات تحول در نظام بانکی، از جمله دیجیتالیزه کردن و سرعت بخشیدن به ارائه خدمات نوین و تسهیل در تامین منابع مالی بخش های مختلف اقتصاد، بویژه بخش تولید است.

وزیر اقتصاد درخصوص تقویت بخش های پژوهشی بانک ها افزود ، این بخش ها باید بتوانند نسبت به شناسایی، الگو بردای و بومی سازی خدمات نوین بانکی در سطح دنیا اقدام کنند .

وی یادآور شد: کارکرد دیگر واحد های پژوهشی بانک ها، بهره برداری از تمام ظرفیت‌های فنی و دانش بنیان داخلی از طریق برقراری ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه ها و شرکت های نوآور بخش خصوصی است، کاری که بانک صنعت و معدن نیز آن را بخوبی انجام داده است.

وزیر اقتصاد پیشرو بودن بانک ها در شناسایی و عملیاتی کردن فناوری‌های نو را یکی از اصلی ترین ملزومات تحول نظام بانکی در کشور عنوان و تصریح کرد: بانکداری که قرار است مبنای تعالی بخشی و رشد و توسعه اقتصاد کشور باشد، نمی تواند به شیوه سنتی عمل کند.

دژپسند گفت: به نظر من، هیات مدیره های بانک ها، در مجمع، به عنوان نخستین کار، باید استراتژی خود را در ارتباط با طرح تحول بانکی ارائه کنند.

وی عنوان کرد: بانک های کشور باید تبدیل به بانک هایی چابک ( بدون اموال منجمد و مازاد) نوآور و دارای خدمات متنوع شوند، در عین حال که باید به فکر سود آوری (و نه سودا گری) باشند.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: دولت آقای روحانی، تا کنون دو مرتبه برنامه اصلاح نظام بانکی را ارائه کرده ولی هنوز به نتیجه مناسب نرسیده و همچنان مطالبه آن وجود دارد.

وی خطاب به مدیران عامل بانک ها یادآور شد: اکنون زمانی است که نشان دهید بانک های دولتی دنبال سوداگری نیستند و مجهز به روش ها و طرح های جدید برای کمک به اقتصاد کشور هستند.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود از معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد خواست دو موضوع جوان گرایی و حضور زنان در هیات مدیره بانک های دولتی را نیز پیگیری نماید و گفت: این موارد نیز در ارزیابی عملکرد مدیران نظام بانکی، مد نظر قرار خواهد گرفت.

وزیر اقتصاد با اشاره به اختلاف موجود میان دولت و بانک ها بر سر میزان مطالبات خود از دولت و ارقام متفاوت مطرح شده اظهار داشت: بدیهی است که مدیران نظام بانکی این رقم را بالاتر و دولت آن را پایین تر ارزیابی می کنند و هر کدام نیز بر نظر خود مصر هستند.

وی افزود: من در این ارتباط با رییس جمهور نیز صحبت کرده ام و از معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد می خواهم با برگزاری جلسات مشترک با مدیران نظام بانکی، به فرمولی مورد توافق طرفین برای محاسبه رقم مطالبات بانک ها از دولت برسیم.

وزیر اقتصاد همچنین از مدیران نظام بانکی خواست، در خصوص نحوه باز پرداخت این مطالبات از سوی دولت نیز، نظرات خود را ارائه دهند.

دژپسند در خصوص مطالبات معوق بانک ها از بخش غیر دولتی نیز گفت: در این ارتباط اگر قانون و یا حکمی مورد نیاز است، ما آمادگی کامل برای همکاری داریم و حتی می توان در این خصوص از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز کمک گرفت.

دژپسند ادامه داد: متاسفانه به دلیل سهل الوصول بودن منابع در نظام بانکی، به غلط این موضوع جا افتاده که هر چه تعداد شعبات بیشتر و هر چه شعبه مرکزی بانک، مجلل تر باشد، به معنای مدرن بودن و قدرت بیشتر آن است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: این رویه کاملا غلط است و از شما می خواهم به شکل جهادی در مدیریت هزینه ها عمل کنید و مطمئن باشید بانک شما به هیچ وجه آسیبی نمی بیند.

نوشته شده در تاریخ : ۹۷/۱۲/۱۱
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


                       
آخرین اخبار
یادداشت مدیرعامل بانک انصار به مناسبت سالروز حماسه بزرگ و تاریخی آزادسازی خرمشهر
نقش ارتباطات در بهبود کیفی نظام اجتماعی
اعلام ساعات کاری شعب بانک آینده در روزهای پس از شب‌های قدر
حمایت بانک صادرات ایران از نمایشگاه قرآن، نقش‌آفرینی در اقتصادِ فرهنگ است
ایجاد ۸۴ هزار فرصت شغلی در مناطق محروم کشور
برنامه سامانتل برای ارتقا کیفیت خدمات در بستر دیتاسنتر جدید
مسابقه اینستاگرامی بیمه سرمد با ۵سکه تمام بهار آزادی به قید قرعه کشی
اختلال موقت در سرویس همراه بانک ایران زمین
«بله»، سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری شد
کسب ۱/۳۵ درصدی از سهم بازار بیمه کشور توسط بیمه سرمد
حمایت بانک قرض الحسنه مهر ایران از کسب و کارهای نوآورانه، استارت آپها و فین تک ها
موسسه اعتباری ملل ۲۱۶ ریال سود محقق کرد
استفاده از ظرفیت بانک قرض الحسنه مهر ایران برای آبادسازی روستاها
کارت به کارت از طریق اپلیکشین ۷۲۴ در بانک توسعه صادرات میسر شد
تکرار تجربه موفق «قلک پس انداز» در کانون جوانه های بانک ملی ایران
رشد تولید بیمه‌های اموال در بیمه دانا
تكذيب خبر افزايش سقف برداشت از خودپردازها
تحقق ۳۴۰ میلیارد ریال سود از سوی بانک گردشگری
۵۷ هزار تراکنش مالی توسط پایانه های فروشگاهی بانک صادرات
حضور نمایندگان بیمارستان مسیح دانشوری در بانک ملت برای ثبت نام اهدای عضو
برنامه ریزی راهبردی بانک قرض الحسنه مهر ایران براي توسعه اشتغالزايي و کارآفريني در مناطق محروم و روستاها
تخفیفات بیمه بدنه اتومبیل بیمه نوین در خرداد ماه
اعتماد مشتریان ارزشمند ترین سرمایه بانک دی است
بانک سامان به کارکنان سازمان‌ها وام می دهد
کمک ۵ میلیارد ریالی بانک ملت برای آزادی زندانیان نیازمن
وصولی های بانک سینا ۱۶۳ درصد رشد داشته است
رونق اشتغال، محور سیاست های بانک ملی ایران در سال ۹۸
نسخه جدید اپلیکیشن بیمه ملت منتشر شد
۱۶۰ پروژه برای دیجیتالی شدن در بانک ایران‌زمین
واکنش “زدا” به حواشی انتصاب مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh