با استقبال اصحاب رسانه انجام شد:
برگزاری اولین نشست خبری مدیرعامل بورس تهران در سال ۹۸

بانک و رسانه : دکتر علی صحرائی مدیرعامل بورس تهران در اولین نشست مطبوعاتی سال ۹۸ در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن بیان عملکرد سال ۹۷ ، از عملکرد بورس در فروردین ماه ۹۸ و اعلام برنامه های آتی، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش بانک و رسانه به نقل از روابط عمومی بورس تهران دکتر علی صحرائی مدیرعامل بورس تهران در نشت خبری با اصحاب رسانه به عملکرد بورس تهران در سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: یکی از نماگر های مهم بورس شاخص کل و شاخص هم وزن است.

در ابتدای سال ۹۷ شاخص کل ۹۶۲۹۰ واحد بود که در پایان سال ۹۷ به عدد  ۱۷۸۶۵۹  واحد رسید و بیانگر ۸۶ درصد افزایش است.

شاخص کل هم وزن نیز در ابتدای سال گذشته برابر با  ۱۷۲۷۱ واحد بود که  در پایان سال ۹۷ به ۳۲۹۶۸  واحد رسید که با ۹۱ درصد افزایش همراه شد که نشان دهنده اقبال بازار سرمایه به بیشتر صنایع و ناشران پذیرفته شده در بورس تهران است.

صحرائی به آمار منتشر شده توسط فدراسیون جهانی بورس ها((WFE تا پایان فوریه ۲۰۱۸ اشاره کرد و افزود: براساس آمار فدراسیون جهانی بورس ها((WFE تا پایان فوریه ۲۰۱۸، بورس تهران از  نظر رشد یک ساله شاخص، رتبه دوم در بین اعضای این فدراسیون بین المللی را با ۶۹ درصد افزایش در اختیار دارد. همچنین طی این دوره در مقایسه رشد ارزش بازار نیز رتبه دوم فدراسیون را با ۶۳ درصد رشد را کسب کرده است.

ارزش بازار:

مدیرعامل بورس تهران، ارزش بازار سهام در سال گذشته را بررسی کرد و گفت: ارزش بازار سهام در سال قبل از ۳۸۲ هزار میلیارد تومان به بیش از ۶۸۰  هزار میلیارد تومان افزایش یافت که این رقم نسبت به ابتدای سال با افزایش ۷۸ درصدی همراه شد.

همچنین ارزش اسمی بازار از ۱۵۰ هزار میلیاردتومان به ۱۷۳ هزار میلیارد تومان رسید و رشد ۱۵ درصدی را نشان می دهد. نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی برابر با ۹ / ۳ می باشد. ارزش بازار ۳۰ شرکت بزرگ برابر ۴۲۸ هزار میلیارد تومان و معادل ۶۳ درصد ارزش کل بازار است.

وی با اشاره به تنوع اوراق در بازار بدهی گفت:  سال گذشته ارزش اسمی بازار بدهی با ۲۷ اوراق مختلف مشارکت، صکوک و گواهی سپرده، بیش از ۷۷ هزار میلیارد ریال است.همچنین ارزش صندوق های قابل معامله با ۱۱ صندوق، به بیش از ۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.

تعداد شرکت ها:

مدیرعامل بورس تهران به تعداد ناشران بورسی اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۹۶ تعداد ۶ شرکت به بورس تهران اضافه و عرضه اولیه شدند که ارزش بازار این شرکت بیش از ۱۹۹ هزار میلیارد ریال است. در سال ۹۷ سهام ۲ شرکت پتروشیمی خراسان و بورس کالا به بورس تهران منتقل شدند.  تعداد ۷ شرکت نیز حذف و به بازار فرابورس منتقل شدند و تعداد کل شرکت های حاضر در بورس در سال گذشته ۳۲۷ شرکت بود که تعداد ۱۳۸ شرکت در بازار اول و تعداد ۱۸۹ شرکت در  بازار دوم  حضور داشتند.

معاملات:

در بازار اوراق بدهی ۷ ورقه درج و معامله شده است که ارزش اسمی آنها برابر با ۳۰۴۰۰ میلیارد ریال می باشد. سال گذشته یک صندوق های قابل معامله به بورس تهران اضافه شد که ارزش اسمی آن برابر  ۵۰۰ میلیارد ریال است.

مدیر عامل بورس تهران تامین مالی را یکی از اصلی ترین کارکرد های بورس تهران برشمرد و خاطرنشان کرد:  تامین مالی در سال ۱۳۹۷ از روش های مختلف شامل عرضه اولیه (۱۲ هزار میلیارد ریال)، اوراق تبعی(۱۳ هزار میلیارد ریال)، اوراق بدهی( ۳۰ هزار میلیارد ریال) و افزایش سرمایه ها (۲۱۷ هزار میلیارد ریال) و در کل، تامین مالی انجام شده که میزان آن برابر با ۲۷۱ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به  ۱۵۳ میلیارد ریال در سال ۹۶ معادل ۷۷ درصد افزایش داشته است.

وی نقدشوندگی در بازار سهام را مهم دانست و عنوان کرد: در سال گذشته ارزش کل معاملات از ۶۴۳ هزار میلیارد ریال به ۱۶۰۶ هزار میلیارد ریال رسید و افزایش ۱۵۰ درصدی را نشان می دهد. حجم معاملات ۵۲۰ میلیارد انواع اوراق بهادار بوده که نسبت به سال قبل ۹۸ درصد افزایش نشان می دهد.

وی ادامه داد:  متوسط روزانه کل معاملات بیش از ۲ میلیارد انواع اوراق بهادار به ارزش ۶۶۶۰ میلیارد ریال به ازای هر روز بوده است. حجم معاملات ۵۱۱ میلیارد سهم و حق تقدم و ارزش معاملات برابر با ۱۴۰۷ هزار میلیارد ریال  بوده است، که نسبت به سال قبل ۱۰۴ درصد افزایش در حجم و ۱۶۱ درصد افزایش در ارزش معاملات را به نمایش گذاشت.

سخنگوی بورس تهران گفت: سال قبل ارزش معاملات در بازار بدهی  از ۸۳ هزار میلیارد ریال به ۱۳۶ هزار میلیارد ریال رسید که افزایش ۶۳ درصدی را تجربه کرده است. ارزش معاملات در بازار صندوق های قابل معامله  از ۲۰ هزار میلیارد ریال به ۶۲ هزار میلیارد ریال رسیده است که افزایش ۲۱۱ درصدی را نشان می دهد.

همچنین ارزش معاملات در بازار مشتقه از ۵۹۸  میلیارد ریال به ۵۳۸ میلیارد ریال رسیده است که کاهش  ۱۰ درصدی را نشان می دهد.

مدیرعامل بورس تهران ابزار آتی سبد سهام را در دنیا پرطرفدار عنوان کرد و اظهار داشت: معاملات آتی سبد سهام به عنوان یک ابزار جدید در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۹۷ با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه آغاز شد. در این بازار ۷ نماد معاملاتی شامل شاخص۳۰شرکت بزرگ و شاخص های صنایع بانک ها، خودرو و قطعات، شیمیایی، فرآورده های نفتی، فلزات اساسی و کانه های فلزی قابل معامله هستند. در این بازار برابر ۶۳۲۷ قرارداد به ارزش ۴۳۴ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفته است.

وی افزود: سهم هر بازار از کل معاملات  نشان می دهد که سهام و حق تقدم در حدود ۸۸ درصد معاملات را در اختیار دارد و بازار اوراق بدهی ۸ درصد معاملات و در حدود ۴ درصد معاملات در اختیار مشتقه و ETF است. همچنین دفعات معامله بیش از ۳۳  میلیون دفعه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱۶ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل بورس تهران قابل دسترس بودن معاملات را از ویژگی های معاملات برخط عنوان کرد و افزود: ارزش معاملات برخط در این دوره از ۲۶۷ هزار میلیارد ریال به ۱۰۴۲ هزار میلیارد ریال افزایش رسیده است و که این رشد  ۲۹۰ درصد  نشان از تمایل مردم به لحاظ فرهنگی به معاملات برخط دارد.

وی به میزان سهم معاملات برخط اشاره کرد و گفت: سهم خرید و فروش برخط از معاملات نرمال به ۴۶ درصد رسید، این نسبت در سال قبل برابر ۲۹ درصد بوده است.

نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه سال ۹۷ به ۸۸ / ۶ مرتبه رسید، این نسبت در ابتدای سال برابر۴۴ / ۶ مرتبه بوده است.

صحرائی ترکیب معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی را یکی از معیار های مهم بازار عنوان کرد و گفت: اشخاص حقیقی ۵۰ درصد خرید ها و ۵۰ درصد فروش ها را پوشش داده اند. در خالص جابجایی ها بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال از حقوقی به سمت حقیقی بوده است.

همچنین در سال ۹۷ بیش از ۳۲۷ هزار کد جدید معاملاتی در بورس تهران ایجاد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱۴۳ هزار کد)  افزایش ۱۲۸ درصدی را نشان می دهد.

وی به درآمد واقعی شرکت ها بر اساس مجامع ناشران اشاره کرد و افزود: درآمد واقعی شرکت ها به رقم ۶۲۷ هزار میلیارد ریال رسید و ۴۱۹ هزار میلیارد ریال تقسیم شد. در مدت مشابه سال قبل از ۴۱۰ هزار میلیارد ریال درآمد واقعی، ۲۸۸ هزار میلیارد ریال تقسیم شده بود. که درآمد واقعی ۵۳ درصد افزایش و سود نقدی ۴۵ درصد افزایش نشان می دهد.

آخرین وضعیت اعضا:

وی به آخرین وضعیت اعضا اشاره کرد و گفت: تعداد ۱۰۶ شرکت کارگزاری در بورس فعالند که از این تعداد  ۱۰۳ شرکت خدمات بر خط را ارایه می کنند. آخرین تعداد ایستگاه های معاملاتی ۱۸۵۵ مورد می باشد. تعداد تالارهای اختصاصی ۹۳ مورد در تهران و ۱۵۷ مورد در مناطق و در مجموع ۲۵۰ تالار اختصاصی می باشند. تعداد بازرسی از دفاتر مرکزی ۱۰۶ بازدید و شعب شهرستان بیش از ۴۴۱ بازدید بوده است.

همچنین از کارگزاران فعال، ۶۶ مجوز مشاور پذیرش، ۴۰ مشاور عرضه، ۵۱ مجوز سبد گردانی و ۳۸ کارگزار نیز دارای صندوق سرمایه گذاری مشترک بوده اند.

توسعه فرهنگ سرمایه گذاری:

مدیرعامل بورس تهران توسعه فرهنگ سرمایه گذاری را مهم دانست و آموزش را از طریق ۲۱ تالار منطقه ای و تالار بورس تهران عنوان کرد و گفت: کل آموزش سرمایه گذاران و فعالان در تهران، ادارات تخصصی و مناطق ۲۱۰۰۰۰ نفر ساعت می باشد که نسبت به سال قبل که ۱۵۹۹۰۰ نفر ساعت بوده برابر با ۳۱ درصد رشد اعلام کرد.  

همچنین در حدود ۱۷۰۰ نفر ساعت صرفا برای ابزار آتی سبد سهام دوره آموزشی برگزار شده است زیرا پس از فراهم کردن زیر ساخت ها و تنظیم مقررات برای راه اندازی ابزار نوین مالی، آموزش این ابزار حتی برای افراد متخصص بسیار مهم است.

بین الملل:

وی به تعامل بورس تهران با سایر بورس ها اشاره کرد و افزود: تعداد ۱۲ تفاهم نامه با سایر بورس ها  تا سال ۹۷ منعقد شده است. در حال حاضر تبادل متن تفاهم نامه با بورس شانگهای انجام و نهایی شده است.

بورس تهران در یک نگاه- فروردین ماه ۱۳۹۸

شاخص ها:

مدیرعامل بورس تهران گفت: بازار در فروردین ماه به دلیل ویژگی های چند گانه مانند شفافیت بیشتر، در دسترس بودن بازار برای همگان توسط ۱۸۰۰ ایستگاه معاملاتی و ۲۱ تالار منطقه ای مورد استقبال قرار گرفت. تسهیل دسترسی مردم با معاملات برخط، نقدشوندگی بازار را افزایش داده است و نشان می دهد مردم به اهمیت بازار سرمایه بیش از پیش پی برده اند. هدایت درست نقدینگی موجود در جامعه به بورس می تواند سپر تورم بوده و منجر به خلق ثروت و افزایش تولید ملی شود.

صحرائی به عملکرد بورس تهران در فروردین ماه ۹۸ اشاره کرد و گفت: شاخص کل در ابتدای سال، ۱۷۸۶۵۹ واحد بود که به ۲۰۴۳۷۶  واحد رسید و بیانگر ۱۴ درصد افزایش است.

شاخص کل هم وزن که برای فعالان بازار حائز اهمیت است و نشانگر اقبال مردم به بیشتر صنایع و شرکت های بورسی است  در ابتدای سال ۳۲۹۶۸ واحد بود که به ۴۰۶۵۳  واحد رسید و بیانگر ۲۳ درصد افزایش است.

ارزش بازار:

وی ادامه داد: ارزش بازار سهام از ۶۸۰ هزار میلیارد تومان به بیش از ۷۸۴  هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به ابتدای سال با افزایش ۱۵ درصدی همراه است.

ارزش اسمی بازار از ۱۷۳ هزار میلیاردتومان به ۱۹۴ هزار میلیارد تومان رسید و رشد ۱۲ درصدی را نشان می دهد. نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی برابر با ۹/۳ می باشد.

ارزش بازار ۳۰ شرکت بزرگ برابر ۴۹۱ هزار میلیارد تومان و معادل ۶۳ درصد ارزش کل بازار است.

ارزش اسمی بازار بدهی با ۲۷ اوراق مختلف مشارکت، صکوک و گواهی سپرده، بیش از ۷۶ هزار میلیارد ریال است. همچنین ارزش صندوق های قابل معامله با ۱۱ صندوق، بیش از ۹ هزار میلیارد ریال است.

تعداد شرکت ها:

وی ادامه داد:  در فروردین ماه یک شرکت حذف و به فرابورس منتقل شد . این در حالی است که تعداد کل شرکت های حاضر در بورس  ۳۲۶ شرکت  می باشد و ۱۳۸ شرکت دربازار اول و ۱۸۸ شرکت در بازار دوم  حضور دارند.

 وی به تامین مالی از طریق بورس در فروردین ماه اشاره کرد و گفت: ۲۱۳ هزار میلیارد ریال تامین مالی در فروردین ۹۸ از روش افزایش سرمایه  صورت رفته که نسبت به دوره مشابه سال قبل (۱۰ هزار میلیارد ریال) ۲۰۴۰ درصد افزایش داشته است.

معاملات:

صحرائی تصریح کرد: ارزش کل معاملات از ۲۱ هزار میلیارد ریال به ۱۶۰ هزار میلیارد ریال رسید و افزایش ۶۶۲ درصدی را نشان می دهد. حجم معاملات ۶۴ میلیارد انواع اوراق بهادار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۶۰ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین متوسط روزانه کل معاملات بیش از ۴ میلیارد انواع اوراق بهادار به ارزش ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال به ازای هر روز بوده است.

وی گفت: بازار سهام از نظر حجم معاملات ۶۴ میلیارد سهم و حق تقدم و ارزش معاملات برابر با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال است، که نسبت به سال قبل ۵۶۳ درصد افزایش در حجم و ۷۹۹ درصد افزایش در ارزش معاملات داشته است. ارزش معاملات در بازار بدهی  از ۲ هزار میلیارد ریال به ۸ / ۰ هزار میلیارد ریال رسیده است که کاهش ۶۹ درصدی را تجربه کرده است. ارزش معاملات در بازار صندوق های قابل معامله  از ۷ / ۱ هزار میلیارد ریال به ۹ هزار میلیارد ریال رسیده است که افزایش ۴۱۰ درصدی را نشان می دهد. ارزش معاملات در بازار مشتقه از ۶ / ۰  میلیارد ریال به ۶۳ میلیارد ریال رسیده است که افزایش  ۱۰۴۰۰ درصدی را نشان می دهد. همچنین سهم هر بازار از کل معاملات  نشان می دهد که سهام و حق تقدم در حدود ۹۴ درصد معاملات را در اختیار دارد و بازار صندوق های قابل معامله ۵ درصد معاملات و در حدود ۱ درصد معاملات در اختیار مشتقه و بدهی است.

دفعات معامله  نیز در حدود ۴  میلیون دفعه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۶۴ درصد افزایش داشته است. ارزش معاملات برخط در این دوره از ۱۲ هزار میلیارد ریال به ۱۴۴ هزار میلیارد ریال افزایش رسیده است و نشانگر  ۱۱۰۰ درصد افزایش در معاملات برخط است.

مدیرعامل بورس تهران به آموزش و فرهنگ سازی برای معاملات مستقیم و غیر مستقیم را مهم و سبب کاهش رفتار توده وار در بازار دانست و گفت: سهم خرید و فروش برخط از معاملات نرمال به ۵۱ درصد رسید، این نسبت در دوره مشابه سال قبل برابر ۳۷ درصد بوده است. نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه گذشته به ۹۳ / ۷  مرتبه رسید ، این نسبت در ابتدای سال برابر ۴۱ / ۶ مرتبه بوده است.

وی به ترکیب معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی اشاره کرد و افزود: اشخاص حقیقی ۶۲ درصد خرید ها و ۵۸ درصد فروش ها را پوشش داده اند. در خالص جابجایی ها بیش از ۶۴۷۸ میلیارد ریال از حقوقی به سمت حقیقی بوده است.

کدهای معاملاتی:

وی به صدرو کد های جدید  معاملاتی اشاره کرد و گفت: در فروردین ۹۸ بیش از ۱۲ هزار کد جدید معاملاتی در بورس تهران ایجاد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۲ هزار کد)  افزایش ۳۸۵ درصدی را نشان می دهد.

مدیرعامل بورس تهران به درآمد واقعی شرکت ها بر اساس مجامع ناشران توجه کرد و گفت: درآمد واقعی شرکت ها به رقم ۶ هزار میلیارد ریال رسید و ۳ هزار میلیارد ریال تقسیم شد. در مدت مشابه سال قبل از ۵ هزار میلیارد ریال درآمد واقعی ۳ هزار میلیارد ریال تقسیم شده بود. که درآمد واقعی ۱۲ درصد افزایش و سود نقدی ۱۵ درصد افزایش نشان می دهد.

اهداف و برنامه­ های بورس اوراق بهادار تهران در سال۱۳۹۸

صحرائی به اهداف و برنامه های بورس تهران در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: در حوزه آموزش۱۸۵۰۰نفر ساعت دوره آموزشی عمومی و فرهنگ سازی، ناشران، کارگزاران، فعالان بازار پیش بینی و  ۱۶۰۰۰۰نفر ساعت دوره‌های عمومی و فرهنگ سازی در تالارهای مناطق برنامه شده است.

همچنین پذیرش ۱۰ شرکت، عرضه اولیه ۸ شرکت، انتقال ۴ شرکت از فرابورس، پذیرش ۶ اوراق بدهی  شامل (انواع صکوک(استصناع،مرابحه)،گواهی سپرده، مشارکت، و…) ، پذیرش ۴ عدد صندوق های قابل معامله در بورس، صندوق های زمین و ساختمان و پروژه در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل بورس تهران خاطرنشان کرد: برگزاری ۲ میز صنعت به منظور  آسیب شناسی دو صنعت در سال جاری انجام می شود و در راستای وظایف نظارتی ۵۴۰ مورد بازدید از کارگزاری­ها صورت می گیرد و  نشست با اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.

مدیرعامل بورس تهران به تنوع سازی ابزار های نوین مالی به  ابزار فروش استقراضی اشاره کرد و گفت: ابزار فروش استقراضی یک ابزار کلاسیک در بازار سرمایه است که مقررات ان تصویب و به تایید کمیته فقهی  سازمان بورس رسیده است. تلاش می کنیم در ۳ ماهه ابتدای سال جاری با آماده سازی زیر ساخت ها و مشارکت شرکت های OMS  با روش های بومی سازی راه اندازی می شود.همچنین در سال جاری تقویت زیر ساخت های فنی جزو برنامه های اصلی بورس تهران است.

شایان ذکر است در پایان این نشست خبری دکتر علی صحرائی مدیرعامل بورس تهران به سوالات اصحاب محترم رسانه به طور مبسوط پاسخ گفت.

 

نوشته شده در تاریخ : ۹۸/۰۲/۰۳
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


 
آخرین اخبار
بیمه گذاران مبتلا به ویروس کرونا تحت پوشش بیمه نامه های زندگی بیمه ایران
بانک سینا موفق به دریافت تقدیرنامه سه ستاره شد
راهنمای خدمات غیر حضوری بانکی برای پیشگیری از بیماری کرونا
انتخاب بیمه دانا به عنوان عضو شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی
قابلیت به روزرسانی خودکار برای نسخ قدیمی همراه بانک سینا فعال شد
اعضای هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران انتخاب شدند
کار از شما، محل کار از ما!
پیشرو در حمایت از تولید و اشتغال در تمامی شهرهای کشور هستیم
ابلاغ “دستورالعمل اقدامات پیشگیرانه از انتشار شیوع و انتقال ویروس کرونا” در بانک ایران زمین
افتتاح مدرسه ۱۲ کلاسه شهدای بانک ملت در بویراحمد
بیمه آسیا ستاد رسیدگی به حوادث زلزله آذربایجان غربی را تشکیل داد
معاون بین‌الملل بانک صادرات ایران منصوب شد
بسیج عمومی بانک ملی ایران برای مقابله با کرونا
حمایت بانک توسعه صادرات از شرکت الکتروژن
۶۰ برنده جشنواره «شصتت خبردار شده» مشخص شدند
بانک دی قهرمان مسابقات جام سفیر شد
دریافت مجوز قبول اتکایی بیمه کوثر از بیمه مرکزی
بانک گردشگری تمام خدمات نظام بانکی را به مردم ارائه می کند
علیرضا معرفت مدیرعامل بانک سامان شد
داوری فوتبال ایران توسط بیمه رازی تحت پوشش قرار گرفت
بانک‌ها موظف هستند به بهترین شکل، منافع ذی‌نفعان خود را تأمین کنند
انتخاب بانک پارسیان به عنوان عضو کمیته ایرانی ICC
بانک مهر ایران؛ بانک بدون بهره بانک سودآور
اولین همایش سراسری اعضای شورای هماهنگی نمایندگان استان های بیمه “ما” برگزار شد
نایب‌قهرمانی تیم فوتسال بانک سامان در جام سفیر
مشارکت فعالانه بانک ملی ایران برای توسعه بنگاه های اقتصادی
استقبال چشمگير از طرح تسهيلاتي «ارزينو» بانک اقتصادنوين
بازدید از اولین گالری موزه بانک تجارت تمدید شد
بیمه معلم هزینه چاپ سررسید را به سیل زدگان سیستان و بلوچستان اختصاص داد
ساعات کاری شعب بانک آینده در روز‌های پایانی ۹۸
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh