درمان رایگان ۳۸۴ هزار نفر مصدوم حوادث رانندگی در شش ماهه نخست ۱۴۰۰ با منابع پرداختی صنعت بیمه کشور
درمان رایگان ۳۸۴ هزار نفر مصدوم حوادث رانندگی در شش ماهه نخست ۱۴۰۰ با منابع پرداختی صنعت بیمه کشور
بانک و رسانه:صنعت بیمه کشور در شش ماهه اول سال 1400 مبلغ 1340 میلیارد تومان از محل حق بیمه رشته شخص ثالث، بابت درمان رایگان مصدومین حوادث رانندگی به وزارت بهداشت پرداخت نمود.

به گزارش بانک و رسانه به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی و بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در جلسه اخیر شورایعالی بیمه مطرح شد در شش ماهه نخست سال جاری هزینه درمان آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث و سوانح جاده‌ای ۱۰۳۲۲ میلیارد ریال بوده که از محل ۱۳۴۰۰ میلیارد ریال پرداختی صنعت بیمه تأمین شده است.
بر اساس این گزارش از کل ۵۱۶۵۳۳ فقره پرونده تشکیل‌شده برای درمان مصدومین حوادث رانندگی در شش ماهه اول امسال ۷۳ درصد زیر یک میلیون تومان و ۸۳ درصد زیر دو میلیون تومان هزینه داشته است. در سال ۱۳۹۹ از کل ۹۶۵۶۵۴ فقره پرونده تشکیل شده ۷۷ درصد زیر دو میلیون تومان هزینه داشته است. میانگین هزینه هر پرونده درمانی در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نزدیک ۲ میلیون تومان و در سال گذشته نزدیک ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بوده است.
بر اساس آمار اعلامی وزارت بهداشت تعداد مصدومین حوادث رانندگی مشمول درمان رایگان در شش ماهه نخست سال جاری ۳۸۴۰۰۵ نفر و در سال گذشته ۶۴۳۴۸۰ نفر بوده است.
استان تهران مطابق سال‌های گذشته رتبه نخست هزینه درمان مصدومین حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است.
شایان ذکر است بر اساس ماده ۳۰ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، وزارت بهداشت موظف است اقدامات لازم را برای درمان فوری و بی قید و شرط مصدومان حوادث و سوانح رانندگی در تمامی واحدهای بهداشتی و درمانی دولتی و غیر دولتی و همچنین در مسیر اعزام به مراکز و مراجعات بعدی به عمل آورد.
در همین راستا به صنعت بیمه نیز تکلیف شده برای تامین بخشی از منابع لازم برای ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به این قبیل مصدومان، ده درصد از حق بیمه پرداختی شخص ثالث را در چارچوب اعتبارات مصوب بودجه سنواتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به حساب درآمدهای اختصاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.