طرح‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای بنگاه‌های کوچک

بانک و رسانه : یک الگوی رایج تسهیلات‌دهي در کشور ما اين است که بانک‌ها منابع خرد را از سپرده‌گذاران جمع كرده و آن‌ها را به‌صورت كلان در اختيار متقاضيان قرار مي‌دهند.

مشخص است كه تنها صنايع بزرگ توانايي دريافت چنين تسهيلاتي را دارند. اين مسئله باعث شده بنگاه‌هاي كوچك توليدي براي دريافت منابع بانكي با محدوديت‌هايي روبرو باشند. بانك قرض‌الحسنه مهر ايران راهكارهايي را براي تأمين مالي چنين بنگاه‌هايي در نظر گرفته كه در ادامه مي‌خوانيد.
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، رونق تولید باعث شکوفایي ساير عرصه‌هاي اقتصادي هم مي‌شود، به‌خصوص اگر کشور مانند سال‌هاي اخير با ناملايمات اقتصادي مختلفي از جمله تحريم روبرو باشد. علاوه بر اين‌ها تنها توجه به صنايع بزرگ و مادر، اشتباهي است که مي‌تواند باعث از بين رفتن شاكله اقتصادي كشور شود، چراكه صنايع بزرگ براي رسيدن به توليد مطلوب و سودآوري، نياز به چرخه بزرگي از صنايع كوچك‌تر دارند. براي مثال خودروسازان كشور كه هميشه بخش بزرگي از منابع را به خود اختصاص مي‌دهند، بدون صنايع كوچكي كه وظيفه توليد قطعات بي‌شمار خودرو را بر ‌عهده دارند، نمي‌توانند به كار خود ادامه دهند. حال سؤال اينجاست كه اين صنايع كوچك كه اغلب سهم كمي از منابع و تسهيلات را دارند، چگونه بايد به حيات خود ادامه دهند.
از آنجایی که شعار امسال رونق تولید است، وظیفه همه ارکان جامعه است که اين شعار را محقق کنند. با رونق توليد در كشور مي‌توان اميدوار بود كه هم معيشت شهروندان روز به روز بهتر شود و هم اينكه كشتي اقتصاد كشور به راحتي از توفان ناملايمات اقتصادي عبور كرده و به ساحل آرامش برسد.
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران پس از نگاه آسیب‌شناسانه‌ای که به وضعیت و مشکلات صنايع کوچك داشته است با دسته‌بندي اين مشكلات در سه حوزه، طرحي ويژه را براي حل آن‌ها در نظر گرفته است. ۱- تأمين مالي براي تهيه تجهيزات و امكانات توليد، ۲- تأمين و گسترش بازارهاي توزيع و فروش و ۳-بهبود معيشت كاركنان و هزينه‌هاي حقوق و دستمزد.

تأمین مالی برای تهیه تجهيزات و امکانات توليد

امروز با توجه به مشکلاتی که در حوزه اقتصاد و به‌خصوص تولید وجود دارد، بنگاه‌های تولیدي کوچک براي بقاي خود از راه‌هاي مختلفي براي كاهش هزينه‌هاي توليد استفاده مي‌كنند. براي مثال بنگاه‌هاي توليدي مانند خياطي و دوخت صنعتي براي كاهش هزينه‌هاي خود، چرخ‌كار ماهر به‌همراه چرخ صنعتي استخدام مي‌كنند يا در كارگاه‌هاي مبل‌سازي، نجار ماهر با تجهيزاتي مانند اره روميزي و … به كار گرفته مي‌شود. اين موضوع مي‌تواند استخدام شدن در اين بنگاه‌ها را دشوار و وضعيت اشتغال را متأثر كند.
راه حل این مشکل استفاده از طرح‌های ویژه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران است. براي نمونه طرح اعتبار در حساب جاري مي‌تواند به تهيه و تأمين تجهيزات و امکانات توليدي مورد نياز اين کارگاه‌ها از طريق پرداخت وام قرض‌الحسنه به كاركنان اين نوع مجموعه ها به منظور تهيه ملزومات كمك كند. طرح تسهيلاتي اعتبار در حساب جاري بانك قرض‌الحسنه مهر ايران از محل منابع بانك پرداخت مي‌شود و منابع مالي اين بنگاه‌ها را درگير نمي‌كند، در نتيجه صاحبان اين بنگاه‌ها مي‌توانند با خيال راحت‌تري از اين تسهيلات براي رونق كسب‌وكار خود استفاده كنند.

تأمین و گسترش بازارهای توزیع و فروش

یکی از مشکلات عمده‌ای که واحدهای توليدي کوچك، به‌خصوص واحدهايي كه مشتريان خانگي رمز ادامه حيات آن‌ها هستند، فروش توليدات است. مشكلات اقتصادي كشور باعث شده قدرت خريد مردم كاهش پيدا كند و در نتيجه مشتريان، بيشتر به‌دنبال خريد كالا با شرايط و تسهيلات هستند. اين موضوع باعث مي‌شود صاحبان بنگاه‌هاي كوچك كه به‌طور معمول پشتوانه اقتصادي بزرگي ندارند، با مشكل مواجه شوند. به زبان ساده، توليدكننده بايد مواد اوليه خود را به‌طور نقد خريداري كند، اما ناچار است براي باقي ماندن در بازار، مطابق انتظار مشتري محصول خود را به‌صورت اقساط به فروش برساند.
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با طرح‌های حمایت از تولید کالاي داخلي و تسهيلاتي که براي اين حوزه در نظر گرفته، براي اين مشکل نيز راه‌حلي ارائه كرده است. با طرح‌هاي حمايتي اين بانك، بنگاه‌ها مي‌توانند بازار مناسبي براي توزيع و عرضه محصولات توليد شده خود داشته باشند. كارگاه‌هاي توليدي و صنايع كوچك مي‌توانند با ايجاد امتياز تسهيلات، براي خريد محصولات‌شان، مشتريان را به خريد اقساطي، به‌عنوان يك امتياز ويژه ترغيب كنند.

بهبود معیشت کارکنان و هزینه‌های حقوق و دستمزد

یکی از چالش‌های مهم کارگاه‌های صنعتي کوچک تأمين حقوق كارگران و كاركنان است. به‌طور معمول اولين گزينه‌اي كه مديران و صاحبان اين صنايع براي كم كردن اثر اين مشكل در نظر مي‌گيرند، تعديل نيرو و همچنين استفاده از نيروهاي كم‌تجربه است. اين دو راه‌حل مديران چنين صنايعي، اثرات مخرب بلندمدت به همراه دارد. تعديل نيرو باعث افزايش بيكاري مي‌شود و به تبع آن مشكلات اقتصادي و اجتماعي متعددي گريبان جامعه را مي‌گيرد. از طرف ديگر، استفاده از نيروي كار كم‌تجربه باعث كاهش كيفيت توليد مي‌شود كه در ابتدا بر روي خود كارگاه‌ها اثر مستقيم مي‌گذارد و در ادامه باعث كاهش رونق استفاده از توليدات داخلي و روي آوردن به مصرف كالاي خارجي خواهد شد. هر دو اين مسائل اثرات نامطلوبي بر اقتصاد كشور خواهد گذاشت.
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در راستای مسئولیت اجتماعی خود براي اين مشکل نيز راه‌حل‌هايي در نظر گرفته تا هم صاحبان اين کسب‌وکارها با خيال راحت‌تري به توليد بينديشند و هم كاركنان آن‌ها بدون نگراني از آينده و همچنين حقوق و دستمزد خود در راستاي توليد با كيفيت داخلي تلاش كنند.

طرح پرداخت تسهیلات برای تامین مالی و رفع احتياجات ضروري

مدیران و صاحبان کارگاه‌های تولیدی و بنگاه‌هاي صنعتي با افتتاح حساب جاري در بانک قرض‌الحسنه مهر ايران مي‌توانند از امتياز ويژه‌اي که در اثر گردش مالي آن‌ها براي‌شان ايجاد مي‌شود استفاده کنند و از اعتباري كه در حساب جاري به‌واسطه امتيازشان ايجاد شده، براي پرداخت تسهيلات به كاركنان و كارگران خود استفاده كنند. با استفاده از اين طرح منابع كارگاه‌هاي توليدي و بنگاه‌هاي صنعتي براي پرداخت وام در حوزه‌هاي كاركنان درگير نمي‌شود و تمامي تسهيلات پرداخت شده، از محل امتياز ايجاد شده در حساب جاري صورت مي‌گيرد.

نوشته شده در تاریخ : ۹۸/۰۸/۱۴
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


 
آخرین اخبار
حضور پرقدرت شرکت های هلدینگ بانک تجارت در بازار سرمایه
رداخت ۲۰ هزار فقره وام قرض الحسنه بانک ملی ایران به سیل زدگان
تمدید قرارداد بیمه بدنه سرمد با ناوگان اورژانس تهران برای دومین سال متوالی
رشد ۱۹ درصدی حجم و ۱۸ درصدی ارزش معاملات در بورس کالای ایران
امکان صدور آنلاین کارت اعتباری در شعب بانک دی فراهم شد
تیم ملی کبدی جوانان ایران با حمایت بانک صادرات ایران به مقام قهرمانی رسید
یارانه نقدی آبان فردا به حساب ها واریز می شود
حضور بانک شهر در ششمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی
فعالسازی رمز دوم کارت از طریق اینترنت بانک سینا هم فراهم شد
شعبه بیمه آسیا در بندر چابهار افتتاح شد
قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه
تلاش مدیران بانک ملی ایران برای بازگشت واحدهای صنعتی راکد به چرخه تولید
راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است
نیروی انسانی، مهم‌ترین رکن پدافند غیرعامل است
برگزاری نشست تخصصی ” نقد روش بانکداری مرسوم و تبیین روش مطلوب بانکداری اسلامی” در بانک پارسیان
صدور آنلاین بیمه نامه در کشور شتاب بیشتری می گیرد
​‎۳ راهکار بورس کالا برای تامین نیازهای بازار پتروشیمی
بیمه آسیا و بانک تجارت ، همکاری های خود را گسترش می دهند
رونمایی بانک کارآفرین از طرح ارغوان
مستثنی شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام به گردش مالی سازمان تأمین اجتماعی کمک می‌کند
حمایت بانک ملی ایران از پنج هزار واحد مشاغل خانگی و خوداشتغالی
امکان دریافت رمز یک بار مصرف امن و پویا برای مشتریان بانک کشاورزی
باید به عوامل بانک گردشگری خداقوت گفت
اساسنامه بیمه نوین طبق الزامات قانونی جدید تغییر یافت
اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور
زنگ بیمه در مدارس زنجان نواخته شد
تأکید امام جمعه زنجان بر ترویج فرهنگ بیمه در سطح جامعه
نمره «خیلی خوب» معاون وزیر اقتصاد به NPL بانک ملی ایران
زیرساخت ها برای مرجعیت قیمت زعفران ایران درحال فراهم شدن است
صندوق اجاره ای شعبه شهران بانک دی افتتاح شد
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh