نگاهی به عملکرد بانک توسعه صادرات در آستانه ۲۹ مهرماه روزملی صادرات

بانک و رسانه: توسعه تجارت خارجی و به ویژه صادرات از عوامل موثر در پیشرفت اقتصادی کشورهاست و افزایش توان رقابت پذیری کشورها در عرصه های بین المللی را تسهیل می کند.

۲۹ مهرماه روز ملی صادرات، بهانه ای است تا علاوه بر پرداختن به نقش بی بدیل صادرات غیرنفتی، عملکرد بانک ها در عرصه تجارت بین الملل و سهم آنها در این حوزه معرفی شود.
تامین مالی صادرکنندگان که با هدف تولید صادرات محور و رونق آن توسط بانک توسعه صادرات دنبال می شود، به شیوه ای مشهود در کارنامه این بانک به ثمر نشسته است.
نگاهی اجمالی به عملکرد اعتباری بانک توسعه صادرات در شش ماه اول سال ۹۸ نشان می‌دهد که سهم این بانک در تامین مالی صادرات غیرنفتی در کشور با وجود برخی محدودیت ها در مسیرتعاملات اقتصادی جهانی، قابل توجه بوده است.
عملکرد اعتباری:
بررسی ها نشان می دهد تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات در شش ماهه اول سال ۹۸ به مبلغ ۲۸٫۹۷۱ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی ۶۵ درصدی داشته است.
طی مدت یاد شده، تسهیلات پرداختی ارزی بانک توسعه صادرات ۲۲۰ میلیون دلار بوده است که این تسهیلات از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان‌ شهریور ماه در قالب بخشهای بازرگانی، خدمات، ساختمان، مسکن و اعتبارخریدار و تسهیلات ریالی نیز در قالب بخشهای بازرگانی، خدمات، صنعت و معدن، کشاورزی و ساختمان اعطا شده است.
طی مدت یاد شده تسهیلات پرداختی ریالی در قالب سرمایه در گردش۲۸٫۵۰۱ میلیارد ریال و تسهیلات ارزی در این بخش هفت میلیون دلار بوده است. تسهیلات پرداختی ریالی به طرحها و پروژه ها ۴۷۰ میلیارد ریال و تسهیلات ارزی نیز ۲۱۳ میلیون دلار برآورد شده است.
ارائه خدمات بانک توسعه صادرات طی مدت یاد شده در حوزه گشایش اعتباراسنادی صادراتی به مبلغ ۲۴میلیون دلار، در بخش اعتبارات اسنادی وارداتی ۱۷۳ میلیون دلار و اعتبار اسنادی داخلی ریالی یکهزار و ۹۴۶ میلیاردریال بوده است.
قراردادهای فعال صندوق توسعه ملی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ شامل سپرده­ گذاری ریالی به مبلغ ۱۶٫۵۰۰ میلیارد ریال، سپرده ­گذاری ارزی به مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو و قرارداد عاملیت ارزی به مبلغ ۲۳۰ میلیون دلار است.
نگاهی به ارائه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش بنیان نشان می دهد تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۷ مبلغ ۴۰۷ میلیارد ریال به این شرکتها پرداخت شد و این امر در حالی است که تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۷۹۵ میلیارد ریال با رشد ۹۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته پرداخت شده است.
همچنین در راستای حمایت از واحدهای تولیدی صادراتی تا پایان مرداد ۱۳۹۸ مبلغ ۲۱٫۱۷۹ میلیارد ریال با رشد ۵۷ درصدی نسبت به دوره مشابه در سال ۱۳۹۷ تسهیلات اعطا شده است.
گرچه تسهیلات اعطایی به شرکت‌های کوچک و متوسط تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱٫۹۸۵ میلیارد ریال بوده است اما این رقم تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۲٫۳۵۸ میلیارد ریال با رشد ۱۹ درصدی بالغ شده است.

عملکرد بین المللی :
بانک توسعه صادرات در حوزه روابط بین الملل با رصد تحولات بین المللی و ارائه گزارش های کاربردی، به بررسی راهکارهای لازم جهت برون رفت از تحریم های سیستم بانکی و ارتباط با بانکهای کارگزار خارجی جهت دریافت خدمات بانکی پرداخته است.
این بانک همچنین با تشکیل کمیته روابط کارگزاری، تعامل با بانکهای داخلی و حضور در کمیسیونهای مشترک امور اقتصادی و سایر سازمانهای ذیربط به تسهیل در برقراری روابط بانکی مبادرت ورزیده است.
این بانک در بخش تامین مالی و سرمایه گذاری بین المللی به منظور تامین مالی واردات کالاهای اساسی، ضروری، دارو و تجهیزات پزشکی و مواد اولیه واحدهای تولیدی از سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۹۰ میلیون دلار قرارداد ریفاینانس و بیش از ۵/۲۲ میلیارد دلار قرارداد خطوط دریافتی میان و بلند مدت (که در ادبیات کشور به فاینانس مشهور است) با بانکهای خارجی منعقد کرده است.
با توجه به مسدود شدن بخشی از منابع مربوط به بازپرداخت تسهیلات اعتبار خریدار به دلیل تحریمها در سالهای قبل، روند آزاد سازی منابع بانک در کشورهای مختلف از سال ۱۳۹۶ آغاز گردید و با توجه به پیگریهای انجام شده تاکنون بسیاری از بازپرداختهای تسهیلات اعطایی بابت صادرات کالاها و خدمات دریافت شده است.
همچنین با استفاده از ابزار منحصر به فرد و کارآمد “اعتبار خریدار”، در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ بیش از دومیلیون و ۵۸۰ هزار دلار در قالب این نوع تسهیلات پرداخت شد. مبلغ مذکور بابت صادرات کالاها و خدمات به کشورهای مختلف اعطا شده است.
بی تردید نقش آفرینی بانک توسعه صادرات به منظور تلاش در مسیر ارائه خدمات و تسهیلات متنوع به فعالان اقتصادی کشور که با نگاه همزمان به تجارت بین الملل و حمایت از تولید ملی همراه است، تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را به دنبال خواهد داشت.

نوشته شده در تاریخ : ۹۸/۰۷/۲۸
دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی *


 
آخرین اخبار
گروه جهادی بسیج بانک توسعه صادرات به مناطق سیل‌زده اعزام شد
سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب شد
تسهیلات بانک سینا برای جامعه پزشکی
«ملی شو» راهی به آینده روشن*
بیمه آسیا ۱۰ ماهه ۴۷٫۹۶۳ میلیارد ریال حق بیمه تولید کرد
اعطای ۵۰ میلیون تومان جایزه نقدی در جشنواره سورسامانی
پیگیری سانحه امروز در فرودگاه ماهشهر ازسوی بیمه ایران
انتصاب مديرعامل شرکت خدمات و پشتيباني اقتصادنوين
قطع رمز دوم ایستا از هشتم بهمن‌ماه جاری
١٣ هزار بنگاه کوچک و متوسط از بانک صادرات ایران تسهیلات دریافت کردند
بانکداری دیجیتال بانکداری مردم محور است
تاکید عضو هیات مدیره بانک ملی ایران بر لزوم داشتن رویکرد علمی برای پیشبرد اقدامات بانک
سیل مهربانی «بانک مهر ایران» به سیستان و بلوچستان سرازير شد
تایید صلاحیت موسی رضایی به عنوان عضو جدید هیات مدیره بیمه دانا
رفع مشکل دسترسی به سامانه همراه بانک سینا در نسخه ios
موبایلت جایگزین سامانک می‌شود
موضوع امنیت یکی از شاخص های مهم اعتماد مشتری به بانک است
وام ۱۰ میلیونی بانک سپه به سیل زدگان
وصول مطالبات، مهمترین عامل تجدید منابع مورد نیاز برای رونق تولید
آموزش و سرگرمی همزمان با «هُپ» بانک ملی ایران
اعطای جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت به بانک دی
فرآیند فعالسازی رمز پویا بانک توسعه صادرات
بیمه‌آسیا به مسافرین خارج از کشور، ۲۰ درصد تخفیف می‌دهد
شعبه قزوین بیمه دانا هزار میلیاردی شد
حضور بیمه نوین در دومین نمایشگاه الکامپ کرج
امضای تفاهم نامه بین بانک صنعت و معدن و سایپا
هم اندیشی مدیران بانک ملی برای تسریع امور اعتباری مشتریان
رونمایی از سامانه خدمات برخط بیمه کوثر
رشد چشمگیر منابع مهر ایران در سه سال گذشته
خدمات ارزی بانک ملی ایران، تمام قد در اختیار فعالان اقتصادی
نظرسنجی

آیا کاهش نرخ سود بانک ها به نفع اقتصاد ایران است؟

View Results

Loading ... Loading ...
gh